Hazine, iki tahvil ihalesiyle 31,7 milyar TL borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 ve 9 yıl vadeli tahvillerde gerçekleştirdiği ihale öncesi satışlarla birlikte toplamda 31,7 milyar TL borçlanma yaptı.

Yayınlanma:
Hazine, iki tahvil ihalesiyle 31,7 milyar TL borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 ve 9 yıl vadeli tahvillerde ihale öncesi yapılan satışlarla birlikte toplamda 31,7 milyar TL'lik borçlanma gerçekleştirdi.

7 yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvilinin ilk ihracı ile 9 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 13,10 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracı ihalelerinde toplam 22,7 milyar lira borçlandı.

7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin ihalesine 13,9 milyar liralık teklif gelirken, net satış 4,58 milyar lira oldu. Bu tahvilde dönemsel faiz yüzde 22,90 olarak kaydedildi.

9 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ihalesine 32,2 milyar liralık teklif gelirken, net satış 18,1 milyar lira olarak gerçekleşti. Bu tahvilde bileşik faiz yüzde 28,98 oldu.

Hazine İhale Öncesi İki Tahvilde 9 Milyar Dolar Borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 yıl vadeli 6 ayda bir kupon ödemeli değişken faizli devlet tahvilinin ilk ihracı ile 9 yıl vadeli 6 ayda bir yüzde 13,10 sabit kupon ödemeli devlet tahvilinin yeniden ihracı öncesi piyasa yapıcılar ile kamudan toplam 9 milyar lira borçlandı.

7 yıl vadeli değişken faizli tahvilin ihalesi öncesi piyasa yapıcılardan gelen 5,68 milyar liralık teklife karşılık, 3 milyar lira satış gerçekleştirildi. Bu tahvilde kamuya 3 milyar lira satış yapıldı.

9 yıl vadeli sabit kuponlu tahvilin ihalesi öncesi piyasa yapıcılardan gelen 5,1 milyar liralık teklife karşılık, 3 milyar lira satış gerçekleştirildi. Bu tahvilde kamuya satış olmadı.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.