Mevduat hesaplarında yeni düzenleme dönemi başlıyor

Prof. Dr. Şenol Babuşçu, 1 Mayıs'tan itibaren mevduat faizi geliri üzerinden alınan gelir vergisi stopajının yüzde 15'e yükseleceğini açıkladı. Türk Lirası mevduatlarda geçerli olan gelir vergisi stopajı düzenlemesinin 30 Nisan'da sona ereceği ön görülüyor.

Yayınlanma:
Mevduat hesaplarında yeni düzenleme dönemi başlıyor

Prof. Dr. Şenol Babuşçu, 1 Mayıs'tan itibaren mevduat faizi geliri üzerinden alınan gelir vergisi stopajının yüzde 15'e yükseleceğini belirtti. Türk Lirası mevduatlar için uzun süredir yürürlükte olan gelir vergisi stopajına ilişkin düzenlemenin süresinin 30 Nisan'da sona ermesi bekleniyor.

Bu tarihe kadar açılan hesaplarda stopaj oranının yüzde 5 olarak devam etmesi beklenirken, Prof. Dr. Şenol Babuşçu, 1 Mayıs’tan itibaren mevduat faiz geliri üzerinden alınan gelir vergisi stopajının yüzde 5’den yüzde 15’e yükseleceğini öne sürdü. Babuşçu, diğer yatırım araçlarının da stopajlarının değişeceğini belirtti.

Birikimlerini mevduatta değerlendirmek isteyenlere bankalar özel faiz oranları veriyor. Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 50'ye yükseltmesiyle birlikte bankalar da faiz baremlerini yukarı taşımaya başladı. 3 aylık vadede faiz yüzde 70'e yakınsarken, Mart ayında enflasyon yüzde 68.50 oranında gerçekleşmişti.

İlerleyen aylarda Merkez Bankası'nın tahminlerine göre enflasyon düşük kalsa da piyasaya yönlendirici mesajlar verilmeye devam ediliyor ve faizin bir süre daha yüksek kalacağı belirtiliyor. Bu durumda mevduat faizinin güncel enflasyon oranının üzerinde reel getiri sağlaması bekleniyor. Bu gelişmelerle birlikte ekonomide toparlanma ve fiyat istikrarının kontrol altına alınması beklentisi piyasalarda hakim görüş olarak benimseniyor.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.