2020'nin ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı yapıldı

2020'nin İlk Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN Başkanlığında,Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Yapıldı. Toplantıda İdlip, Libya, ABD- İran gerilimi, Somali, İsrail - Filistin meselesi ve Elazığ depremi konuları görüşüldü. İşte ayrıntılar

Yayınlanma:
2020'nin ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı yapıldı

30.01.2020 Tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, kritik konuların görüşüldüğü, Milli Güvenlik Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantı 4.5 saat sürdü.

Toplantıda, milli güvenliğimiz açısından önem arz eden iç ve dış meseleler etraflıca ele alınarak 2019 yılının güvenlik değerlendirmesi yapılmış, 2020 yılında meydan gelmesi muhtemel gelişmeler ve bu kapsamda alınabilecek tedbirler müzakere edilmiştir. Türkiye’nin; güney sınırlarını koruma, sınırları ötesindeki dost ve kardeş toplulukların güvenliğini sağlama, bölgede kalıcı istikrarın tesisine katkı verme konularındaki hassasiyetinin altı çizilmiştir.

milli güvenlik toplantısı 2020 ile ilgili görsel sonucu

Milli Güvenlik Kurulu toplantısında değinen konular:

İDLİB

Ülkemizin,  özellikle Suriye’de etkin olan devletler ile varılan mutabakatlara rağmen İdlib başta olmak üzere Suriye’nin çeşitli bölgelerinde güvenlik güçlerimizi ve sivil halkı hedef almaya devam eden terör saldırılarına karşı gereken ilave tedbirleri alam konusundaki kararlığı bir kez daha vurgulanmıştır.

LİBYA

Libya’nın siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün korunarak ülke sathında barış ve huzurun tesisi yönünde, birleşmiş milletler tarafından tanınan milli mutabakat hükümetinin desteklenmeye devam edileceğinin altı çizilmiş; tüm ülkeler kalıcı bir ateşkesin tesis edilmesi çabalarını desteklemeye davet edilmiştir.

Türkiye’nin, Akdeniz’deki hak ve menfaatlerinin yanında, Libya halkı ile 500 yıllık dostluğunun bir gereği olarak, bu ülkede güven ve istikrarın hakkaniyete dayalı bir şekilde yeniden sağlanması hususunda, her alanda üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceği belirtilmiştir.

ABD-İRAN Gerilimi

ABD ile İran arasındaki gerginlikten duyulan endişe dile getirilmiş, barış ve istikrarın korunması için taraflara yapılan sağduyu ve itidal çağrısı tekrarlanmış; başka ülkelerin iki aktör arasında çatışma alanı haline getirilmesinden kaçınılması gerektiği kaydedilmiştir.

SOMALİ

Somali’de gerçekleştirilen ve aralarında vatandaşlarımızın da bulunduğu çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan terör saldırıları lanetlenmiştir; huzur, güven, ve refah ortamının tesisi yönündeki desteğimizin sürdürüleceği ifade edilmiştir.

İSRAİL-FİLİSTİN MESELESİ

ABD Yönetimi’nin İSRAİL-Filistin ihtilaflarına ilişkin yayımladığı planın Filistin ve Kudüs’e yönelik işgal, yıkım ve baskı politikalarını meşrulaştırmayı hedefleyen bir ‘’İlhak Planı’’ olduğu vurgulanmış, çözümün ancak 1967 sınırları esas alınarak başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve bitişik bir Filistin Devleti’nin kurulması ile mümkün olduğu ifade edilmiştir.

ELAZIĞ DEPREMİ

Elazığ ve Malatya illerimizde 24 Ocak 2020 Tarihinde meydana gelen depremi müteakip alınan tedbirler ve arama-kurtarma faaliyetleri hakkında kurula bilgi sunulmuş, bu bağlamda ülkemizin afete hazırlık çalışmaları yeniden değerlendirilmiştir.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.