Erdoğan'ın Gazze Ateşkesi ve Anayasa Değişikliği Talebi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya dönüşünde Gazze'deki çatışmalara ateşkes çağrısında bulundu, barışın öncelik olduğunu vurguladı. Netanyahu'nun güç kaybettiğini belirten Erdoğan, Eurofighter ve seçim sistemine dair de önemli mesajlar verdi. Ayrıca, Türkiye'nin sivil anayasa hedefine yönelik çalışmalarını muhalefet engelleriyle sürdürdüğünü dile getirdi.

Yayınlanma:
Erdoğan'ın Gazze Ateşkesi ve Anayasa Değişikliği Talebi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya ziyaretinin dönüşünde yaptığı açıklamalarda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin ateşkes çağrısında bulundu. Gazze'de bir an önce ateşkes sağlanması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ateşkes sonrasında kalıcı barışın tesis edilmesinin öncelikleri arasında olduğunu ifade etti. Gazze'de meydana gelen hasarların tazmin edilmesi ve altyapının yeniden inşası için çaba harcanacağını söyledi.

Erdoğan, İsrail Başbakanı Netanyahu'nun ülkesindeki desteğinin azaldığını ve gidici olduğunu belirtirken, Netanyahu'nun halk desteğinin azaldığını ve ülkeye ciddi zararlar verdiğini dile getirdi. Ayrıca, Eurofighter konusunda Almanya Şansölyesi'nin herhangi bir yorum yapmadığını ve Türkiye'nin kendi savunma sistemlerini güçlendirmeye yönelik adımlar attığını ifade etti. "Yüzde 50+1 sistemi"nin değiştirilmesi gerektiğini savunan Erdoğan, bu değişikliğin daha seri ve uygun bir seçim süreci getireceğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin sivil anayasa hedefine ulaşmak istediğini, ancak muhalefetin engelleri nedeniyle bu sürecin yarıda kaldığını ifade etti.

erdogan-dan-yuzde-50-1-mesaji-degismesi-isabetli-olur.jpeg

Erdoğan'ın açıklamalarıyla Gazze'deki durum, siyasi gelişmeler ve Türkiye'nin iç siyasi perspektifiyle ilgili geniş bir yelpaze sunulmuş oldu.

rdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Gazze için atılacak en doğru adım, bir an önce ateşkesin sağlanmasıdır ve önceliğimiz ateşkesle birlikte kalıcı barışı tesis etmek olacak. Ateşkes sağlandığı takdirde İsrail’in sebep olduğu yıkımı tazmin etmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Gazze'deki hasar görmüş altyapıyı yeniden inşa etmek, yıkılan okullar, hastaneler, su ve enerji tesislerinin yeniden yapılması için çaba harcayacağız. Ateşkesin sağlanmasının ardından Gazze halkının yaşam koşullarını iyileştirmek, umutlarını yeşertmek için elimizden geleni yapacağız.

'NETANYAHU GİDİCİ'

Netanyahu gidicidir, kurtuluyoruz. İnşallah İsrail de kurtulacak ondan, tüm dünya Yahudileri de kurtulacak. Şu anda kendi ülkesinde halkın yüzde 60-70’i Netanyahu’nun karşısında. Çünkü hem ülkesine hem dünyaya ciddi fatura ödetiyor. Şu anda herkes onu silahla besliyor, parayla besliyor ama bu durum onu destekleyen ülkelere bir bedel ödetiyor. Yeter ki biz güçlü olalım.

'EUROFİGHTER TARTIŞMASI'

Şansölye bu konuya hiç girmedi. Yani Eurofighter’ı (savaş uçağı) veririz vermeyiz noktasında yorum yapmadı. Biz zaten cevabımızı açık bir şekilde verdik. Bu uçakları bize verirlerse verirler, vermezlerse çalacağımız kapı mı yok? Çok. İşte biliyorsunuz hava savunma sistemlerinde S400'den önce hangi adımlar atıldı? Amerika vermesi gereken hava savunma sistemlerini vermedi, biz de Rusya’dan S400 aldık. Şu anda S400’lerimiz var. Çok daha güçlü bir şekilde yola inşallah devam edeceğiz. Bizler kendi silahlarını üreten ve kullanan bir ülke olma yolunda ilerliyoruz. Savaş uçakları noktasında da ihtiyacımızı kalıcı olarak karşılayacak adımlar atıyoruz.

'YÜZDE 50+1 DEĞİŞMELİ'

50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla 'en fazla oyu alan aday seçilir' denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır.

Yeni, sivil, kapsayıcı ve çağın gerekliliklerine tam uyumlu bir anayasayı Türkiye’ye kazandırmak, ulaşmayı arzu ettiğimiz en önemli hedeflerimizden biri. Meclis’te yeni anayasa çalışmalarına birkaç defa başladık ancak muhalefetin engellemeleri, verdiği sözleri yerine getirmemesi nedeniyle hep yarım kaldı. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız, milletimizi hak ettiği sivil anayasaya kavuşturacağız."

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.