OHAL ne zaman kalkacak? OHAL'in sona ereceği tam tarih belli mi?

Olağanüstü Hal ne zaman kalkacak? 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL hangi gün kalkacak? İşte 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL'in kalkacağı tarih.

Yayınlanma:
OHAL ne zaman kalkacak? OHAL'in sona ereceği tam tarih belli mi?

OHAL ne zaman sona eriyor? 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 20 Temmuz'da yapılan MGK ve Bakanlar Kurulu toplantılarının ardından 21 Temmuz gecesi ilan edilen Olağanüstü Hal durumu, halen devam ediyor.

21 Temmuz Perşembe gecesi ilan edilen ve art arda 3 kez uzatıldı. Son olarak 18 Nisan günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu sonrası uzatılma kararı alınan OHAL, normal şartlarda 19 Temmuz günü sona erecek. Ancak terör örgütü FETÖ'nün devlet içindeki yapılanması tamamen deşifre edilemediği için devam eden operasyonlar nedeniyle OHAL'in bir kez daha uzatılması söz konusu olabilir. Bu konu ile ilgili Hürriyet Gazetesi Yazarı Abdulkadir Selvi bir yazı kaleme aldı. OHAL ile ilgili Abdulkadir Selvi, kaleme aldığı yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Başkanlık sistemiyle birlikte artık yüzde 10 barajı geride kaldı, yeni bir baraj ortaya çıktı. Yüzde 50 artı 1’i alamayan başkan olamayacak. Cumhurbaşkanı ülkeye yeni bir heyecan getirmeye, AK Parti’nin reformist yapısını güçlendirmeye hazırlanıyor. Daha kapsayıcı olan ve yüzde 100’e hitap eden politikalara yönelinecek.

Peki, OHAL sürecinde bu nasıl yapılacak? OHAL ne zaman kalkacak?

OHAL’in 2017 yılında sürmesi bekleniyor. “OHAL konusunda bir değerlendirme yapabilmek için 2017 sonbaharını görmek lazım” 2017 sonbaharında ne görülecek?

1- Suriye’deki durum her an stratejide değişiklik yaptırabilecek kadar önemli. ABD’nin YPG ile işbirliğinin boyutlarının netleşmesi ve bunun Türkiye’ye yansımalarını görmek lazım. Çünkü ciddi bir beka sorunu ile karşı karşıyayız. Suriye’deki gelişmeler nedeniyle her an Irak ve Suriye’de operasyon yapma ihtimali sürüyor.

2- PKK, Suriye ve Irak’taki kazanımlarını kalıcı hale getirmek istiyor. Oraya motive olmuş durumda. Örgütün Irak ve Suriye’ye odaklanmasını operasyonel anlamda değerlendirmek ve sonbahara kadar PKK’yı minimize etmemiz lazım. Hem Suriye’deki durumu hem PKK ile mücadelenin geldiği aşamayı görmeden adım atılamaz.

3- Sonbahardaki tabloya göre HDP’lilerin durumu yeniden değerlendirilebilir. Gelişmelerin seyri olumlu olursa önleri açılabilir ya da tam tersi olabilir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ve Rusya’nın desteğiyle Suriye’de oluşturulmak istenen, “PKK koridoru”na odaklanmış durumda. Çözüm sürecini akamete uğratan gelişmelerin başında PKK’nın Suriye’deki kazanımları geliyordu. Suriye konjonktürü bu kez Türkiye’nin normalleşmesinin önündeki en önemli engele dönüştü. Giyotin gibi çift taraflı kesiyor."

5haber.com  | Ankara

Kaynak: Hürriyet

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.