Terhisler 1 ay uzatıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Koronavirüs salgını nedeni ile 53 bin kişinin Nisan ayında askere alımının ertelendiğini ve Kasım 2019'da askere alınanların ise hizmet süresinin bir ay uzatıldığını açıkladı.Bugüne kadar...

Yayınlanma:
Terhisler 1 ay uzatıldı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Koronavirüs salgını nedeni ile 53 bin kişinin Nisan ayında askere alımının ertelendiğini ve Kasım 2019'da askere alınanların ise hizmet süresinin bir ay uzatıldığını açıkladı.

Bugüne kadar Türk Silahlı kuvvetleri bünyesinde gözümüz gibi sakındığımız mehmetcik ile yeni gelecek evlatlarımızın salgına karşı korunması maksadıyla daha önce kritik  dönemlerde uyguladığımız  gibi nisan ayında askere alınacak 53 bin yükümlü gencimizin silah altına alınmasının ertelenmesinin , birliklere yeni er gelmeyeceği içinde kasım 2019 celp döneminde silah altına alınanların hizmet süresinin bir ay uzatılmasının ve bir ay sonra konunun yeniden incelenmesini uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Bakan Akar toplantıda yaptığı konuşmada 180 den fazla ülkeye yayılan küresel salgın nedeni ile sınırların kapatıldığı sokağa çıkma yasaklarının başlatıldığını seyahat kısıtlamalarının getirildiğini uçuşların durdurulduğunu tüm dünyanın teyakkuza geçerek küresel acil durumun ilan edildiğini hatırlattı.

Bakar Akar açıklamalarında

"Aldığımız tüm bu tedbirlere rağmen, celp ve terhislerin bu aşamada yapılmasının, Mehmetçik, toplum ve TSK için bir risk oluşturduğunu değerlendirdik, gördük, görüyoruz. Önümüzdeki dönemde Jandarma dahil 53 bin kişi celp kapsamında gelecek, 66 bin kişi de terhis olacaktır. Yurdumuzun her köşesinde ve yurt dışında görev yapan Mehmetçiğin bu görev değişimi yurt çapında en az 120 bin kişilik çok kapsamlı bir hareketliliğe sebep olacaktır. Aile bireyleri ve diğer yakınları dikkate alındığında bu rakamın 500 binlere varacağı değerlendirilmektedir. Kışladan sağlıklı çıkanların evlerine, evlerinden sağlıklı çıkanların kışlalara virüs bulaşmadan ulaşmaları bu ortamda çok riskli ve hatta mümkün de olmayabilir. Bu da hem TSK için hem de aileler ve toplum için büyük tehlike ve risk demektir. Bu hareketlilik, bugüne kadar karantina, şehirlerin izolasyonu, sokağa çıkma yasağı gibi sosyal hareketliliği asgariye indiren tedbirlerle yurt genelinde ve TSK bünyesinde sağlanan kazanımlara çok ciddi, büyük zararlar verebilir. Buna bağlı olarak, özellikle operasyon birliklerimizde meydana gelecek bir virüs salgını yurt içi, yurt dışı operasyonlarımızı tehlikeye sokabilir." diye belirtti.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.