Maaşlara Ek İyileştirme Yolda! Bakanlık Resmi Açıkladı!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan liderliğindeki kritik toplantıda, emekliler ve işçilerle ilgili önemli konular ele alındı. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem'in aktardığına göre, son aylarda çalışma hayatına yönelik alınan kararlar ve uygulamalar hızla devam ediyor.

Yayınlanma:
Maaşlara Ek İyileştirme Yolda! Bakanlık Resmi Açıkladı!

Asgari Ücrete Yapılan Artışlar

Aralık ayında toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete yüzde 49.11 artış yapılmasını kararlaştırdı. Bu kararın ardından Aralık enflasyonu 3 Ocak’ta açıklandı ve memurlar ile emeklilerin 2024 yılının ilk altı ayı için alacakları artışlar için süreç başladı.

Memurlar ve Emekliler İçin Artışlar

Altı aylık dönemle birlikte enflasyon oranı yüzde 37.57 olarak açıklandı. Buna göre, memurların ve memur emeklilerinin Ocak ayı artışı yüzde 49.25 olarak belirlendi. Hükümet, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için de bir refah payı kararı alarak altı aylık enflasyonu 11.68 puan artırdı.

Taban Maaşta Yapılan Düzenlemeler

Taban maaş 7.500 TL iken 2.500 TL artırılarak 10.000 TL’ye yükseltildi. Bu yasal düzenleme hızla TBMM’ye sunuldu ve yasalaştı. Yasal düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasından iki gün sonra emeklilere refah payı farkları ve taban maaştan kaynaklanan 2.500 TL’lik farklar ödendi.

İkramiyeler ve Diğer Düzenlemeler

Şimdi ise emeklilere ikramiyelerinin artırılması yönünde çalışmalar başlatıldı. Ayrıca, 3600 ek gösterge düzenlemesi, ev kadınlarına sosyal güvence ve prim desteği ile küçük esnaf için Bağ-Kur primlerinin 9 binden 7.200 güne düşürülmesi gibi düzenlemeler gündemde.

Kamu İşçileri İçin Ek Protokol

Kamu işçileri ile ilgili olarak da önemli bir ek protokol imzalandı. Bu protokolle, kamuda çalışan 700 binden fazla işçinin sözleşme tarihlerindeki farklılıktan kaynaklanan mağduriyetler giderildi ve tüm kamu işçilerinin Ocak ayından geçerli olarak zam oranlarının uygulanması sağlandı. İşçilere yüzde 13 ek zam yapıldı ve bu da maaşlara ortalama 5 bin lira zam olarak yansıdı.

Kamu Görevlileri ve Memur Emeklileri

Toplantıda, kamuda görev yapan 4 milyondan fazla kamu görevlisinin durumu ele alındı ve kamu işçileri için yapılacak iyileştirmeler masaya yatırıldı. Ayrıca, 1. dereceye ulaşmış memurların 3.600 ek göstergeye kavuşturulması üzerinde duruldu. Bu süreçte, memur emeklileri için de iyileştirmelerin planlandığı öğrenildi. Temmuz ayında memurlara yapılan seyyanen artıştan memur emeklilerinin de yararlanamadığı hatırlatıldı.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.